Angelika Haniszewska Mistrzem Polski!!!

W niedzielę 14.10.2012 roku w Załęczu Wielkim koło Wielunia odbyły się Długodystansowe Mistrzostwa Polski w Biegu na Orientację. W zawodach wzięła udział skromna pięcioosobowa ekipa UKS Tukan Iwiny. W kategorii juniorek złoty medal i tytuł Mistrza Polski zdobyła Angelika Haniszewska. Angelika jest nadzwyczaj utalentowaną zawodniczką i praktycznie od początku kariery znajduje się w ścisłej czołówce krajowej.

Od trzech lat reprezentuje Polskę na imprezach międzynarodowych. Wydawałoby się więc że nic dziwnego że zdobyła tytuł mistrzowski. Jednak silna presja powodowała do tej pory tajemniczą niemoc Angliki na imprezach mistrzowskich. Owszem znajdowała się zawsze w czołówce, ale podium najczęściej należało do jej koleżanek z innych klubów. W tym roku nastąpiło przełamanie i na Mistrzostwach Polski na średnim dystansie w czerwcu br. zdobyła srebrny medal. Teraz jednak pokazała swoje możliwości i pobiegła po złoto i to nokautując swoje rywalki.

Równe i bardzo mocne tempo na całej długości trasy (w prostej linii 11,7 km. ) w połączeniu z nielicznymi i niewielkimi błędami (w biegu na orientację raczej nie zdarzają się biegi bezbłędne), spowodowało że Angelika pokonała swoją najgroźniejszą rywalkę Agatę Stankiewicz z UKS „Orientuś” Łódź o ….blisko 7 minut. Średnia tempa biegu dałaby Angelice złoty medal nawet w kategorii seniorek !!!
Oprócz Andzi dobrze pobiegła jeszcze Małgosia Szeliga (K20) czwarte miejsce, Marek Wojnowicz (M20) na piątym miejscu ,Bartek Szeliga co prawda „dopiero” jedenasty, jednak jako junior młodszy dzięki posiadaniu pierwszej klasy sportowej mógł wystartować w tych mistrzostwach w kategorii juniora (Mistrzostwa Polski na Długim Dystansie rozgrywane są dopiero od kategorii juniora wzwyż). Nieco poniżej oczekiwań pobiegł Mariusz Wojnowicz plasując się na siedemnastej pozycji. Jednak cały występ uważamy za udany, choć nieco szkoda medalu Małgosi przegranego zaledwie o 40 sek.

W bieżącym roku czworo zawodników UKS Tukan Iwiny zdobyło 6 medali Mistrzostw Polski. Oprócz dwóch medali Angeliki, również dwa zdobyła Małgosia Szeliga (K20) złoto w sprincie i brąz na dystansie klasycznym, jej brat Bartek (M16) i kolega Marek Wojnowicz (M20) po srebrnym krążku na średnim dystansie. Miejsca w pierwszych dziesiątkach trudno zliczyć i wyżej wymienieni na poszczególnych dystansach zawsze plasowali się w pierwszej dziesiątce. Warto też wspomnieć o Marcinie Wieczorku, który w swoim juniorskim debiucie na Mistrzostwach Polski zajął odpowiednio w Nocnym Biegu dziewiąte miejsce i na dystansie klasycznym siódme. W bieżącym roku postawiliśmy na szkolenie najmłodszych adeptów i wśród nich jest naprawdę kilkoro bardzo utalentowanych dzieci w wieku 10-12 lat, które miejmy nadzieję pójdą w ślady swoich starszych kolegów i koleżanek i już niedługo o nich usłyszymy.

Tym którzy nas wspierali w tym sezonie bardzo dziękujemy i dedykujemy Wam te medale z prośbą o dalsze wsparcie.