Antoni Pachnik – czternastoletni mieszkaniec małej wsi Lubków, członek Polskiej Kadry Narodowej Juniorów, zdobywa brązowy medal Mistrzostw Europy w Biegu na Orientację !!!

Antoni Pachnik – czternastoletni mieszkaniec małej wsi Lubków, członek Polskiej Kadry Narodowej Juniorów, zdobywa brązowy medal Mistrzostw Europy w Biegu na Orientację !!!

Pojechał zdobywać doświadczenie, a niespodziewanie zdobył medal na swojej pierwszej międzynarodowej imprezie mistrzowskiej ! Jak do tego doszło ? Najpierw parę lat trenowania. Nie tylko biegania i pracy z mapą, ale także pracy na siłowni (przy okazji dziękujemy FIT STYLE ZONE Bolesławiec !!!), potem przebrnięcie kwalifikacji do Kadry Polski Juniorów, przygotowania do imprezy i … przyszła chwila startu. Tym razem nie był to daleki wyjazd.  Polska była gospodarzem, a dokładniej Szczecin.


Wyjeżdżając na te mistrzostwa nie byliśmy w dobrych nastrojach. Antek lekko przeziębiony, a starszy brat Jędrek, ze względów zdrowotnych niestety nie mógł wziąć udziału, w swoich czwartych w Mistrzostwach Europy, na których miał walczyć o medale.

Zawody trwały trzy dni - 22-24.06.2024 r. Pierwszą konkurencją był bieg na dystansie klasycznym (sobota), w którym Antek pokazał się z dobrej strony mimo bardzo nieszczęśliwego losowania, tj. drugiej minuty startowej (start interwałowy), poradził sobie przyzwoicie zajmując 34 miejsce, w stawce 100 zawodników.

Niedziela to bieg sprinterski na szczecińskiej starówce. Niestety Antek potwierdził niewłaściwy punkt kontrolny, podobnie jak dwudziestu pięciu innych zawodników i nie został sklasyfikowany. Jednak jak to mówią – „co cię nie zabije, to cię wzmocni”.

Na poniedziałek zaplanowano bieg sztafetowy, kończący zawody. Antek był bardzo skoncentrowany i zmobilizowany. Trener Kadry Narodowej wyznaczył Go do biegu na drugiej zmianie. Na pierwszą zmianę wytypował Antoniego Trzeciaka, który miał dwa fantastyczne biegi indywidualne, zajmując dwa razy pozycję w top 10. Na trzecią zmianę Tomasza Rzeńcę – niewątpliwie jedną z gwiazd mistrzostw i lidera naszej reprezentacji (dwa medale z biegów indywidualnych). Wszystko wskazywało na to, że najsłabszym ogniwem w tym zespole będzie nasz Antek i że od jego postawy będzie w dużej mierze zależeć pozycja naszej ekipy.

Nasz Antek ruszał na trasę z miejsca dwunastego, startując niestety na dwunastej pozycji, niemalże równocześnie z reprezentantami Francji, Czech, Litwy i Belgii. Strata do pierwszego zespołu była jednak znaczna bo 5:48 min. Nie oglądał się jednak na swoich rywali i realizował swoje zadanie. Na tzw. punkcie widokowym Jako pierwszy pojawił się Węgier Mark Bujdoso, około minutę po nim Czech Ondrej Stepanek i za kolejną minutę…Antek Pachnik. Publiczność podniosła ogromną wrzawę. Niespodziewanie nasza ekipa wróciła do walki o medale !!! Do mety/strefy zmian kolejność się nie zmieniła. Tylko przewaga Węgrów stopniała do 1:14 min. Tomek Rzeńca musiał zrobić swoje i pobiec po trzeci medal na tych mistrzostwach. Ze swojego zadania wywiązał się jak przystało na  klasowego zawodnika. Co prawda nie udało mu się dogonić rywali z Czech i Węgier, ale obronił pozycję przed bardzo mocnymi zawodnikami z Finlandii, Szwajcarii i Danii. Medal dla Polski stał się faktem !!!

Polska ekipa zdobyła trzy medale na tych mistrzostwach. Dwa indywidualne Tomka Rzeńcy i trzeci z biegu sztafetowego juniorów młodszych. W klasyfikacji zespołowej Polska zajęła czwarte miejsce za ekipą z Czech, Finlandii i Szwajcarii.

W zawodach wzięło udział 400 zawodniczek i zawodników z 34 krajów.

Dariusz Pachnik

26-06-2024

Powrót

Galeria

Urząd Gminy Warta Bolesławiecka
Warta Bolesławiecka 40c
59-720 Warta Bolesławiecka
tel. 75 738 95 92, 75 738 95 97
e-mail (sekretariat): urzad@wartabol.pl

Godziny otwarcia
poniedziałek od 7.30 do 15.30
wtorek od 7.30 do 16.00
środa od 7.30 do 15.30
czwartek od 7.30 do 15.30
piątek od 7.30 do 15.00Iwiny | Jurków | Lubków | Raciborowice Dolne | Raciborowice Górne | Szczytnica | Tomaszów Bolesławiecki | Warta Bolesławiecka | Wartowice | Wilczy las
Deklaracja dostępności

Copyright © 2009 Urząd Gminy Warta Bolesławiecja, Aplikacje internetowe ESC SA
array(4) { ["option"]=> string(2) "16" ["action"]=> string(9) "news_show" ["news_id"]=> string(4) "2905" ["menu_id"]=> string(1) "0" }