Osiem medali Klubowych Mistrzostw Polski !!! Historyczny sukces zawodników UKS „Orientpark.pl” Iwiny

Osiem medali Klubowych Mistrzostw Polski !!! Historyczny sukces zawodników UKS „Orientpark.pl” Iwiny

Od piątku do niedzieli tj 19-21.04.2024 r odbywały się Klubowe Mistrzostwa Polski w Biegu na Orientację. Na te zawody wszystkie kluby w Polsce mobilizują się wyjątkowo. Dowodem tego jest udział grubo ponad 800 zawodników z kilkudziesięciu klubów z całej Polski, w tym nasza kilkunastoosobowa. Organizatorem imprezy firmowanej przez Polski Związek Orientacji Sportowej był klub MKS „Paulinum” Jelenia Góra. Były to bardzo niezwykłe zawody z ekstremalną pogodą, ale z ogromnymi sukcesami naszych zawodników.


Jeszcze w piątek mimo ochłodzenia pogoda była w miarę „normalna”. Popołudniu tego dnia rozegrano pierwszą konkurencję. Był to bieg sprinterski rozegrany w Cieplicach. W kategorii juniora złoty medal zdobył Jędrzej Pachnik, w kategorii juniorek młodszych bezkonkurencyjna okazała się Zsofia Felfoldii (węgierka, która biega w barwach naszego klubu). Historyczny sukces odniósł jednak Stanisław Pachnik, który był co prawda trzeci, ale jest to pierwszy nasz medal w historii klubu, w kategorii ELITY !!!


Następnego dnia  organizator zaplanował bieg na dystansie klasycznym.  O godz. 11:00 wystartowali pierwsi zawodnicy. Pogoda była kiepska, bo było zimno i deszczowo, ale ok 12:00 jeszcze bardziej się ochłodziło i zaczął sypać gęsty i mokry śnieg. W błyskawicznym tempie las pokrywał się coraz grubszą warstwą śniegu !!! Teren bardzo trudny przy dobrej pogodzie, a przy tak niesprzyjających warunkach, stał się wręcz ekstremalny. Spora grupa uczestników schodziła z trasy rezygnując z rywalizacji. Pomoc medyczna była coraz częściej wzywana i zrobiło się niewesoło. W tych trudnych warunkach, jednak powiększyliśmy łup medalowy. Jędrzej Pachnik ponownie wygrał (M18), Zsofia Felfoldi była trzecia. Małgorzata Pachnik w damskiej elicie stanęła na drugim stopniu podium i było to kolejne historyczne wydarzenie, pierwszy medal w  damskiej elicie na tak ważnej imprezie. Pulę medalową uzupełnił Antek Pachnik zdobywając srebrny medal, w swoim pierwszym występie na zawodach rangi mistrzowskiej.


W niedzielę pogoda była znacznie bardziej łaskawa. Pokrywa śnieżna co prawda się utrzymała, ale z nieba nic już nie leciało. Ostatnią konkurencją  mistrzostw był bieg sztafetowy. Nasz klub wystawił trzy team’y. W męskiej elicie, w juniorkach młodszych i dziewczynkach – K12.
Od pierwszej zmiany emocje były ogromne !  Martyna Nikołajuk przybiegła jako pierwsza wśród juniorek młodszych. W męskiej elicie rozpoczął bardzo dobrze Wojciech Pachnik przybiegając na 6 pozycji. Nasze najmłodsze dziewczęta plasowały się  na piątym  miejscu po biegu Leny Krakowiak.
W juniorkach młodszych, na drugą zmianę wyruszyła Oliwia Hetnar, jednak szybciej pobiegła rywalka z klubu WKS Wawel Kraków i osunęliśmy się na drugą pozycję. W elicie męskiej na drugiej zmianie Jędrzej Pachnik wyprzedził dwóch rywali i już byliśmy na miejscu czwartym ! Dziewczynki z „dwunastek” dzielnie walczyły i po biegu Martyny Dwojak i na trzeciej zmianie Julii Ziober uplasowały się ostatecznie na czwartym miejscu !
Juniorki za sprawa Zsofii Felfodi utrzymały drugą pozycję i dziewczyny mogły się cieszyć ze srebrnego medalu !


Tymczasem w męskiej elicie Stanisław Pachnik odrabiał straty do wyprzedzających nas bezpośrednio sztafet z OSiR Góra Kalwaria oraz UNTS Warszawa. Pogoń się udała, jednak strata do prowadzącej sztafety WKS Śląsk Wrocław była już zbyt duża, a wiecznie młody Wojciech Kowalski po raz kolejny pokazał ogromną klasę osiągając zdecydowanie najlepszy czas dnia.
My jednak cieszyliśmy się z srebrnego medalu i kolejnej przełamanej bariery tj zdobycia pierwszego medalu w sztafecie w kategorii męskiej elity !!!


Wyniki rywalizacji zespołowej nie są jeszcze oficjalnie policzone (po dwóch konkurencjach plasowaliśmy się  na 10 miejscu), ale był to bez wątpienia najlepszy występ naszego klubu w historii Klubowych Mistrzostw Polski.


Na koniec nadmienić należy, że w Jeleniej Górze i Borowicach zakończyły się eliminacje do Reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwa Europy (Szczecin) i Mistrzostwa Świata (okolice Pilzna – Czechy).  W 16 osobowej reprezentacji na ME znalazło się dwóch naszych zawodników – tj Jędrzej Pachnik (M18) i Antoni Pachnik (M16).  O ile dla Jędrzeja będą to kolejne mistrzostwa, to dla Antka jest to absolutny debiut. Antek jest jeszcze młodzikiem, ale na wniosek klubu został przeniesiony do kategorii juniora młodszego. Rywalizuje wiec z chłopcami o rok i dwa lata starszymi od siebie !
Jędrzej wygrał również eliminacje do reprezentacji na Mistrzostwa Świata Juniorów (a  w zasadzie młodzieżowców). Polskę będzie reprezentowało na MŚ ośmioro zawodników, a liderem tej grupy będzie Jędrzej.

Dariusz Pachnik

22-04-2024

Powrót

Galeria

Urząd Gminy Warta Bolesławiecka
Warta Bolesławiecka 40c
59-720 Warta Bolesławiecka
tel. 75 738 95 92, 75 738 95 97
e-mail (sekretariat): urzad@wartabol.pl

Godziny otwarcia
poniedziałek od 7.30 do 15.30
wtorek od 7.30 do 16.00
środa od 7.30 do 15.30
czwartek od 7.30 do 15.30
piątek od 7.30 do 15.00Iwiny | Jurków | Lubków | Raciborowice Dolne | Raciborowice Górne | Szczytnica | Tomaszów Bolesławiecki | Warta Bolesławiecka | Wartowice | Wilczy las
Deklaracja dostępności

Copyright © 2009 Urząd Gminy Warta Bolesławiecja, Aplikacje internetowe ESC SA
array(4) { ["option"]=> string(2) "16" ["action"]=> string(9) "news_show" ["news_id"]=> string(4) "2860" ["menu_id"]=> string(1) "0" }