Powrót z Węgier ze złotym medalem!

Powrót z Węgier ze złotym medalem!

Jędrzej Pachnik odniósł  kolejny sukces na arenie europejskiej. Czwarte miejsce indywidualnie i złoty medal w sztafecie sprinterskiej podczas Mistrzostw Węgier w Sprinterskim Biegu na Orientację.  Zawody odbyły się w miniony weekend w przepięknym mieście Pecz na południu kraju. Start  Jędrka oraz dwóch innych zawodników UKS „Orientpark.pl” Iwiny (Oliwia Hetnar i Antoni Pachnik) był możliwy dzięki współpracy z klunbem z Szegedu (SZV Szegedi Vasutas SE).

Nasi reprezentowali na mistrzostwach właśnie ten klub.  Antek niestety „poległ” w sobotnich porannych kwalifikacjach. Czas owszem miał bardzo dobry, ale potwierdził jeden niewłaściwy punkt kontrolny i został zdyskwalifikowany. Oliwia przebrnęła kwalifikację wzorowo, zajmując drugie miejsce w swojej grupie (kwalifikacje do finału zdobywało pierwszych ośmiu zawodników/zawodniczek z trzech grup).  Jędrek kwalifikacje wygrał.

W sobotnie popołudnie w finale ścigali się więc Oliwia (K14) i Jędrzej (M18). Tym razem błąd popełniła Oliwia i ominęła jeden punkt kontrolny i podzieliła losy Antka- dyskwalifikacja. Jędrzej miał za rywali w fianle  m.in. węgierskiego kolegę klubowego Tamas’a Felföldi’ego (Mistrz Europy i Mistrz Świata w sztafecie sprinterskiej) oraz Marton’a Csoboth’a (Mistrz Świata Juniorów w sztafecie sprinterskiej). Nie był to jego idealny bieg. Kilka drobnych błędów i ostatecznie miejsce tuż za podium, czyli czwarte.
 


Niedziela to zawsze emocjonująca sztafeta sprinterska. Rywalizację prowadzono w kategoriach młodzików, juniorów, elity i masters. Największe szanse medalowe w klubie z Szegedu miała sztafeta juniorska. Skład sztafety jest mix’owy tzn dwie dziewczyny i dwóch chłopców. Na pierwszej i ostatniej zmianie biegną dziewczęta, a drugą i trzecią chłopcy. Po pierwszej zmianie nie wyglądało to za dobrze. Ósme miejsce i strata 2 minuty i 20 sekund do liderów. Na drugą zmianę wybiegał Jędrek i… sytuacja zmieniła się diametralnie. Już na tzw. punkcie widokowym był już drugi ze stratą ok. 1 minuty. W drugiej części biegu odrabiał  straty w dalszym ciągu. Na strefę zmian wbiegł jako drugi, ale już tylko 29 sekund straty do liderów (drugi czas dnia). Trzecia zmiana to Tomas Felföldi (złoty medalista z biegu indywidualnego).  Błyskawicznie połykał kolejne metry i dość szybko dogonił lidera wychodząc na prowadzenie. Na mecie była to już blisko minutowa przewaga. Na ostatnią zmianę wybiegła młodsza siostra Tamasa, Zsofia. Mimo iż ma dopiero czternaście lat, to poziom sportowy reprezentuje już bardzo wysoki. Powiększyła przewagę do ponad dwóch minut i przypieczętowała sukces całej sztafety – złoty medal i tytuł mistrzowski !!!
 


Sztafeta z Oliwią Hetnar w składzie uplasowała się na 10 pozycji, wśród 41 startujących zespołów.  Antek w sztafecie młodzików pobiegł najszybciej swoją zmianę, ale partnerki z zespołu dopiero rozpoczynają swoje kariery i ich czasy daleko odbiegały od najlepszych i ostatecznie uplasowali się na 13 miejscu wśród 37 zespołów.

Podsumowując imprezę, trzeba pochwalić organizację i fantastyczną lokalizację zawodów na starym mieście w Peczu. Dla naszych zawodników to fantastyczne doświadczenie i możliwość rywalizacji z zawodnikami z czołówki europejskiej i światowej. Mamy też nadzieję na dalszy rozwój współpracy z węgierskimi przyjaciółmi.


Dariusz Pachnik

18-09-2023

Powrót

Urząd Gminy Warta Bolesławiecka
Warta Bolesławiecka 40c
59-720 Warta Bolesławiecka
tel. 75 738 95 92, 75 738 95 97
e-mail (sekretariat): urzad@wartabol.pl

Godziny otwarcia
poniedziałek od 7.30 do 15.30
wtorek od 7.30 do 16.00
środa od 7.30 do 15.30
czwartek od 7.30 do 15.30
piątek od 7.30 do 15.00Iwiny | Jurków | Lubków | Raciborowice Dolne | Raciborowice Górne | Szczytnica | Tomaszów Bolesławiecki | Warta Bolesławiecka | Wartowice | Wilczy las
Deklaracja dostępności

Copyright © 2009 Urząd Gminy Warta Bolesławiecja, Aplikacje internetowe ESC SA
array(4) { ["option"]=> string(2) "16" ["action"]=> string(9) "news_show" ["news_id"]=> string(4) "2747" ["menu_id"]=> string(1) "0" }