Worek medali dla UKS”Orientpark.pl” i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Iwinach

Worek medali dla UKS”Orientpark.pl” i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Iwinach

Niedawno informowaliśmy o sukcesach juniorskich zawodników UKS „Orientpark.pl” Iwiny. Teraz przyszedł czas na grupę młodzików i… jeszcze młodszych. Tradycyjnie w czerwcowy długi weekend odbył się tzw. „Puchar Najmłodszych” – impreza ta, to Mistrzostwa Polski w biegu na orientację dzieci do lat 14. Klub z Iwin w tym roku reprezentowany był bardzo skromnie, tzn przez trzy osoby. Skromny nie znaczy słaby - Oliwia Hetnar, Martyna Nikołajuk i Antoni Pachnik. Trzy dni rywalizacji z trzema konkurencjami tj. bieg sprinterski, na dystansie klasycznym oraz bieg sztafetowy. 

Każdy z naszych zawodników jechał do Połczyna Zdroju (zachodniopomorskie) z ambicjami medalowymi. Nie były to oczekiwania bezpodstawne. W piątek zawody rozpoczęły się biegiem sprinterskim po połczyńskiej starówce.  W Kategorii M12 powiedzieć, że  Antoni Pachnik znokautował rywali byłoby określeniem bardzo eufemistycznym. Pięciominutowa przewaga Antka usytuowała Go w zupełnie innej lidze.  Bezapelacyjnie pierwsze miejsce i złoty medal !!!  
Oliwia i  Martyna rywalizowały w Kategorii K13. Obie dziewczyny wywalczyły miejsca na pudle !!! Martyna srebrny medal, a Oliwia brązowy.

100 % skuteczność medalowa pierwszego dnia jeszcze bardziej wyostrzyła apetyty, na bieg klasyczny. Temperamenty trzeba było mocno schłodzić.  

W sobotę w lasach pod Połczynem odbył się bieg na dystansie klasycznym.  Ten dzień skończyliśmy „tylko” z jednym medalem. Oliwa Hetnar podtrzymała dobrą passę i zdobyła drugi brązowy medal.  Martyna popełniła błędy nawigacyjne skutkiem, których było siódme miejsce. Antek chyba nie ochłonął po piątkowym sukcesie i  na początku popełnił fatalny błąd, który uniemożliwił walkę o medale. Poza tym jednym błędem, potem poszło już bardzo dobrze, ale to wystarczyło na zaledwie 11 miejsce.

Ambicje sportowe zostały podrażnione i wszyscy obiecali sobie i trenerowi powalczyć w niedzielę w biegu sztafetowym.

W niedzielę temperatura jak w większości kraju przekroczyła znacznie 30 stopni Celsjusza. Upał niemiłosierny, a teren bardzo wymagający nie tylko dla tak młodych zawodników.
Mieliśmy sztafetę składającą się z dwóch 13-letnich dziewcząt i chłopca 12 lat. Z takiego zestawienia regulamin pozwala jedynie na złożenie sztafety męskiej i to w najstarszej kategorii M14.

Na starcie stanęło 22 (trzyzmianowe) sztafety. W tym nasza „mieszanka”. Większość zespołów składała się z 14 letnich chłopców. W biegu na orientację liczą się jednak przede wszystkim umiejętności nawigacyjne i spryt, a na drugim miejscu walory biegowe.

Martyna rozpoczynała na pierwszej zmianie. Do pokonania 3,5 km w linii prostej po pagórkowatym terenie w dużej mierze podbagnionego z  gęstą roślinnością. Liczyliśmy na dobre rozpoczęcie i…po pierwszej zmianie wydawało się, że jest już po walce o medale. Martyna przybiegła na ósmym miejscu z 12 minutową stratą. Jednak widowiskowość i nieprzewidywalność sztafet w biegu na orientację jest ogromna zwłaszcza w kategoriach dziecięcych.  Zarówno Martynie jak i nam wydawało się że poszło jej nienajlepiej. Jednak na drugiej zmianie zaczęły się dziać rzeczy dziwne.  Bardzo długo na tzw. punkcie widokowym nie pojawiał się żaden zawodnik. Czas mijał i… jako pierwszy wybiegł z lasu zawodnik „Orientusia” Łódź, zespół ten po pierwszej zmianie był na siódmym miejscu.  Nadzieja  wraz z upływającym czasem zaczęła powracać. Na punkcie widokowym Oliwia pojawiła się jako trzecia !!!  Strata do pierwszego co prawda osiem minut, ale następny za nami zespół tracił już ok. 10 minut.  Oliwia na mecie uzyskała bardzo zbliżony czas do Martyny, a dało to jednak spory awans.  Na ostatnią zmianę wybiegł Antek, który nie zawiódł. Pobiegł bardzo dobrze uzyskując czwarty czas dnia, co dało sztafecie pewne trzecie miejsce.  Natomiast za naszą sztafetą zrobiła się ogromna przepaść. Na czwartym miejscu uplasowała się sztafeta MKS „Paulinum” Jelenia Góra ze stratą 34 minut !!!

Teren i trasy przerosły umiejętności większości młodych adeptów orienteering’u.  Organizatorzy otrzymali sporą falę krytyki na zbyt długie i trudne trasy. Moim zdaniem prawda leżała po środku. Z jednaj strony rzeczywiście teren trudny i specyficzny jak na polskie warunki. Pogoda również nie pomagała, ale spora część dzieci niestety nie prezentuje zbyt wysokiego poziomu wyszkolenia  (nawet jak na swój wiek) i w zderzeniu z bardziej wymagającym terenem po prostu zabrakło umiejętności.

Podsumowując nasze osiągnięcia na Pucharze Najmłodszych to zdobyliśmy w składzie trzyosobowym pięć medali !!!  Jeden złoty i cztery brązowe.

W niedzielę wieczorem w domu i… kilka godzin snu i kolejny start na zawodach we Wrocławiu.  

Finał wojewódzki szkolnych zawodów w biegu na orientację. Antek i Oliwia zostali wzmocnieni pięcioma innymi zawodnikami i tak pojechaliśmy na strzelnicę sportową WKS „Śląsk” Wrocław, wokół której organizatorzy zaplanowali zawody. Faworyci nie zawiedli . Antek Pachnik wygrał , Oliwia również, a trzeci medal (srebrny) dołożył Sebastian Dzierżyk. Wysoką szóstą lokatę uzyska Lena Krakowiak, dziewiąta była Emilia Hetnar, jedenasta Krystyna Ławrieniuk i dwunasta Martyna Dwojak.

Dziewczęta  drużynowo stanęły na najwyższym stopniu podium, a chłopcy uplasowali się na trzeciej pozycji.
 

Dariusz Pachnik

21-06-2022

Powrót

Galeria

Urząd Gminy Warta Bolesławiecka
Warta Bolesławiecka 40c
59-720 Warta Bolesławiecka
tel. 75 738 95 92, 75 738 95 97
e-mail (sekretariat): urzad@wartabol.pl

Godziny otwarcia
poniedziałek od 7.30 do 15.30
wtorek od 7.30 do 16.00
środa od 7.30 do 15.30
czwartek od 7.30 do 15.30
piątek od 7.30 do 15.00Iwiny | Jurków | Lubków | Raciborowice Dolne | Raciborowice Górne | Szczytnica | Tomaszów Bolesławiecki | Warta Bolesławiecka | Wartowice | Wilczy las
Deklaracja dostępności

Copyright © 2009 Urząd Gminy Warta Bolesławiecja, Aplikacje internetowe ESC SA
array(4) { ["option"]=> string(2) "16" ["action"]=> string(9) "news_show" ["news_id"]=> string(4) "2509" ["menu_id"]=> string(1) "0" }