10 ukłonów w stronę ekologii

10 ukłonów w stronę ekologii

Aby dbać o środowisko nie trzeba od razu rezygnować z elektryczności i przykuwać się łańcuchami do drzew. Jest kilka prostych sposobów na to, aby mieć swój wkład w ulepszanie świata. Na zachętę: niektóre pozwolą zaoszczędzić dość znaczne sumy pieniędzy.

10

Jak wiadomo, drzewa są wspaniałe. Absorbują dwutlenek węgla, chronią glebę przed erozją, tworzą środowisko życia wielu gatunków roślin i zwierząt. Dbajmy o nie. Wybierajmy meble wykonane z przyjaznych środowisku materiałów: bambusa, drewna z odzysku. Zwracajmy też uwagę na możliwie najbardziej trwałe materiały. Wytrzymają dłużej, co odsunie wydatki na nowe meble dalej w przyszłość, a poza tym ograniczymy dzięki temu choć trochę objętość śmieci, które trafią na wysypiska. Ponadto kiedy szafa lub stół już Ci się znudzą, nie wyrzucaj ich – może zainteresuje się nimi komis, może uda się je sprzedać na Allegro.

9

Chemia szkodzi. Doskonale czyści kafelki ale tak samo, jak zabija bakterie i grzyby, zabija powoli nas. W niewinnych puszkach i butelkach stojących w naszym schowku kryje się wiele szkodliwych związków chemicznych, w tym pestycydów. Wiele z tych substancji wykryto podczas niedawnych badań w organizmach nowo narodzonych dzieci! Nieumyślnie trujemy je jeszcze w brzuchach matek. Mówi się, że pestycydy mogą wpływać na chorobę Parkinsona, niepłodność, uszkodzenia mózgu i raka. Warto zatem zrezygnować z trucizn i przerzucić się na naturalnie, a równie efektywne, sposoby usuwania zabrudzeń i zwalczania szkodników. Aby ograniczyć ilość pestycydów w naszym domu i w naszych organizmach, dobrze jest też spożywać naturalną żywność.

8

Ludzie z reguły nie zdają sobie sprawy z ilości energii, jaka jest zużywana przez ich gospodarstwa domowe bez potrzeby. Liczne urządzenia, podłączone do prądu dzień i noc, pobierają prąd nawet wtedy, kiedy są wyłączone. Mowa o wszystkich sprzętach w stanie czuwania – takich jak telewizor, komputer, drukarka, ekspres do kawy, ładowarka do telefonu komórkowego... Łatwo jest zaradzić nadmiernemu poborowi energii. Wystarczy podłączyć urządzenia do listw zasilających. Dzięki temu zamiast pamiętać o wyciąganiu z kontaktu dziesięciu wtyczek, wystarczy przed snem czy wyjściem do pracy wcisnąć jeden guzik.

7

Jeśli to tylko możliwe w Twojej okolicy, wybierz energię pochodzącą z odnawialnych źródeł. W warunkach naszego kraju jest ona jeszcze trudno dostępna i droga, jednak właściciele domów jednorodzinnych mogą pomyśleć choćby o instalacji kolektorów słonecznych, które pokryją część ich zapotrzebowania na prąd.

6

Oto trzy ważne kroki: redukcja – ponowne użycie – recykling. W tej kolejności. Ludzie zużywają o wiele więcej zasobów naturalnych niż natura jest w stanie odnowić (a niektóre wręcz, w skali geologicznej, są z naszego punktu widzenia całkowicie nieodnawialne). Lepiej jest ograniczyć naszą osobistą konsumpcję niż używać rzeczy ponownie, ale też dobrze jest wykorzystać coś powtórnie zanim się to przetworzy. Pamiętajmy przy tym o segregacji śmieci. To nie jest wielki wysiłek, a przykładowo recykling aluminium pochłania zaledwie 5% energii potrzebnej na wyprodukowanie nowego przedmiotu z tego materiału.

5

To niewiarygodne z jak daleka przybywają do nas niektóre rzeczy, w tym produkty spożywcze. Czasem są to setki i tysiące kilometrów. A każdy transport oznacza zużycie paliwa, zanieczyszczenie, emisję gazów cieplarnianych. Kupujmy zatem produkty lokalne, krajowe możliwie jak najczęściej.

4

Wylesianie jest odpowiedzialne za około 25% emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Zamiast więc przeglądać papierowe katalogi, zrób zakupy przez internet. Zamów rachunki na pocztę e-mail zamiast do skrzynki. Nie rejestruj się w systemach hipermarketów, które przesyłają papierowe reklamy i oferty. Przecież (najprawdopodobniej) i tak ich nie czytasz.

3

Nie używaj plastikowych reklamówek. Zaopatrz się w ekologiczną torbę wielorazowego użytku podczas następnych zakupów. Jednorazówki nie są biodegradowalne. Corocznie tysiące morskich zwierząt, między innymi zagrożone wyginięciem żółwie skórzaste, ginie dusząc się plastikowymi śmieciami, które biorą za pożywienie. W północnej części Pacyfiku plastikowe odpady zbierają się na obszarze wielkości stanu Teksas.

2

Przeciętne gospodarstwo domowe emituje dwukrotnie więcej gazów cieplarnianych niż samochód. Inwestowanie w urządzenia, sprzęty i oświetlenie energooszczędne pomoże ograniczyć tę emisję, zmniejszając przy okazji znacząco Twoje wydatki na prąd.

1

Jeśli zdecydujesz się zrobić choć jedno ustępstwo na rzecz planety, niech to będzie przerzucenie się na świetlówki kompaktowe. To prawda, że kosztują kilka razy więcej niż zwykłe żarówki, są jednak dziesięciokrotnie trwalsze. Wkręcając jedną świetlówkę kompaktową sprawiasz, że na wysypisko nie trafi osiem żarówek. A na dłuższą metę oznacza to oszczędność pieniędzy, świetlówki zużywają bowiem 75% mniej energii. Poza tym instalacja siedemnastu świetlówek w domu ma taki efekt redukujący emisję dwutlenku węgla, jak zabranie z ulic jednego samochodu na rok. Pamiętaj tylko, by nie wyrzucać świetlówek do śmieci – zawierają one bowiem rtęć, która, choć nie jest zagrożeniem dla użytkowników, na wysypisku będzie sprawiać wiele problemów, jeśli wycieknie do gruntu.

Nie trzeba wyprowadzać się do lasu i mieszkać w szałasie by dowieść, że dba się o środowisko. Wystarczy kilka uprzejmych gestów, aby uczynić nasze życie oraz życie przyszłych pokoleń lepszym. Warto przynajmniej spróbować.

Autor: Anna Grzanek
Artykuł opublikowany na stronie www.eko-samorzadowiec.pl

 

 

16-12-2010

Powrót

Urząd Gminy Warta Bolesławiecka
Warta Bolesławiecka 40c
59-720 Warta Bolesławiecka
tel. 75 738 95 92, 75 738 95 97
e-mail (sekretariat): urzad@wartabol.pl

Godziny otwarcia
poniedziałek od 7.30 do 15.30
wtorek od 7.30 do 16.00
środa od 7.30 do 15.30
czwartek od 7.30 do 15.30
piątek od 7.30 do 15.00



Iwiny | Jurków | Lubków | Raciborowice Dolne | Raciborowice Górne | Szczytnica | Tomaszów Bolesławiecki | Warta Bolesławiecka | Wartowice | Wilczy las
Deklaracja dostępności

Copyright © 2009 Urząd Gminy Warta Bolesławiecja, Aplikacje internetowe ESC SA
array(4) { ["option"]=> string(2) "16" ["action"]=> string(9) "news_show" ["news_id"]=> string(3) "248" ["menu_id"]=> string(1) "0" }