Piątka na szóstkę z plusem !

Czyli  pięć medali Mistrzostw Polski do lat 14 w Biegu na Orientację” dla  młodzików z UKS „Orientpark.pl”  Iwiny.

Od początku maja trwa prawdziwy maraton ważnych imprez  w biegu na orientację. W zeszłym tygodniu odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów, Seniorów i Weteranów na dystansie klasycznym. W ten weekend najważniejsza impreza w roku dla dzieci do lat czternastu, tj. Mistrzostwa Polski Młodzików, którego oficjalna nazwa brzmi „Puchar Najmłodszych”. Była to już czterdziesta edycja tej imprezy. W tym roku młodych „orientalistów”  gościły miejscowości Drzonków i Sulechów (woj. lubuskie). My wybraliśmy się wyjątkowo skromną pięcioosobową ekipą w składzie: Kornelia Kulka, Martyna Nikołajuk, Maja Nikołajuk, Oliwia Hetnar i Antoni Pachnik. Mała nie oznacza słaba ! To co pokazało najmłodsze pokolenie „orientparkowców” było naprawdę niesamowite.  Na tle blisko 400 dzieci z całej Polski byliśmy naprawdę widoczni . Pięć wywalczonych medali i jedenaste miejsce drużynowo  to naprawdę rewelacyjny wynik.

No ale po kolei. Zawody rozpoczynały się w piątek 3 czerwca. My wyjechaliśmy już w czwartek, aby jeszcze odbyć jeden trening sprinterski,  we Włoszakowicach (pow. Leszczyński).  Następnego dnia do południa odpoczywaliśmy, a potem ruszyliśmy do Ośrodka Przygotowań Olimpijskich Pięcioboju Nowoczesnego w Drzonkowie. Na terenie tego ośrodka rozegrano bieg sprinterski.  Już w tym biegu zdobyliśmy dwa medale. W kategorii M11 złoty medal wywalczył Antoni Pachnik, a srebro Martyna Nikołajuk w kat. K12. Bardzo dobrze też zaprezentowała się starsza z sióstr Nikołajuk, Maja. Zajęła 10 miejsce w wyjątkowo silnej kategorii K14. Dziewczęta z tej kategorii skutecznie rywalizują z o dwa lata starszymi juniorkami. To naprawdę ścisła czołówka europejska. Dziewczęta  te, za rok, dwa, będą walczyły o medale Mistrzostw Europy. Wracając do naszych, to bardzo dobrze pobiegła Oliwia Hetnar (K12) jednak ominęła jeden punkt kontrolny i nie została sklasyfikowana. Jej wynik czasowy dawałby  czwarte, może piąte miejsce.  Kornelia Kulka pobiegła przyzwoicie plasując się na 20 miejscu w kategorii K11.

Sobota  5 czerwca,  to jeden z cieplejszych dni w tym roku. Temperatura w cieniu ponad 25 stopni, a bieg na dystansie klasycznym zaplanowano  w terenie poligonowym podlegającym 5 pułkowi artylerii z Sulechowa. W związku z tym znaczna część obszaru to teren otwarty, gdzie słońce tego dnia niemiłosiernie grzało.  Jednak bieg na orientację, to sport dla osób z mocnym charakterem.  Nasi znowu powalczyli. Antek tym razem drugi i srebrny medal, a Martyna brązowy. Oliwia Hetnar niestety tuż za podium, na czwartym miejscu. Maja powtórzyła dobry wynik ze sprintu i była jedenasta. Kornelię pokonały warunki oraz teren i nie została sklasyfikowana.

Tego dnia odbyła się impreza towarzysząca – Puchar Sulechowa w Biegu na Orientację. Nasza najmłodsza adeptka orientacji sportowej Emilia Hetnar ( osiem lat) w kategorii K10N zdobyła brązowy medal, podobnie trochę starsza Joanna Nikołajuk (mama Martyny i Maji), która została wciągnięta w wir biegania na orientację przez córki, uplasowała się w kategorii K35 na trzecim miejscu. Tato Nikołajuk (Bartek) również rywalizował w kategorii 35, ale męskiej i zajął siódme miejsce.

Na niedzielę organizator zaplanował bieg sztafetowy. Tu liczyliśmy na walkę o złoty medal. Trzy tygodnie wcześniej nasza sztafeta M12 ( z dwoma dziewczynami w składzie) wywalczyła  podczas Klubowych Mistrzostw Polski srebrny medal ustępując tylko rywalom z Kwidzyna.
Jakiż to był bieg !!! Już na pierwszej zmianie rewelacyjnie pobiegła Martyna Nikołajuk przybiegając na drugim miejscu…7 sekund za zespołem z Gliwic. W drugiej zmianie pobiegła Oliwia Hetnar, która nie zamierzała wracać do domu bez medalu. Ta młoda ambitna sportsmenka wyprowadziła naszą sztafetę na pierwsze miejsce ! Następny zawodnik za nią przybiegł ze stratą….19 minut !!! To prawdziwa deklasacja.  Na trzeciej zmianie wybiegł Antek Pachnik. Nie miał pojęcia z jaką przewagą wybiega więc presja była ogromna. Antek pobiegł fantastycznie, zdublował część zespołów na swojej trasie. Uzyskał najlepszy czas ze wszystkich zawodników i jako jedyny „złamał” 30 minut. Uzyskał  czas 29:08. Zarówno zawodnicy, trener jak i obecni rodzice eksplodowali z radości. Złoty medal stał się faktem ! Był to piaty nasz medal i tym samym zrównaliśmy się z najlepszym naszym osiągnięciem z zeszłego roku. Jednak wtedy ekipa była dwukrotnie bardziej liczna.

Za tydzień pierwszy wolny weekend od półtora miesiąca. Potem znowu startujemy, tym razem w ciężkim terenie, w Jakuszycach - „Izery Cup”.