Okres jesienno-zimowy w rolnictwie

Okres jesienno-zimowy w rolnictwie

Okres jesienno-zimowy, kiedy szybko zapada zmierzch, a podwórze gospodarstwa staje się mokre lub oblodzone, może przyczyniać się do występowania zdarzeń wypadkowych. Dlatego dobrze jest zawczasu przygotować się do zimy, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki pogodowe.


Główne przyczyny upadków osób, to zły stan nawierzchni podwórzy i ciągów komunikacyjnych, używanie nieodpowiedniego obuwia oraz brak odpowiednich przejść i dojść między budynkami. Kilka razy dziennie można pokonywać te same ścieżki a jednak wskutek zaabsorbowania pracą, nie dostrzega się występujących zagrożeń. W sytuacji zaskoczenia nie pamięta się o tym, że ciąg komunikacyjny jest np. oblodzony. Występowanie opadów śniegu, gołoledzi, szadzi lub szronu może też powodować istotne zagrożenia dla osób pracujących na otwartej przestrzeni.


Aby zapobiec upadkom w gospodarstwie rolnym, należy wyrównać powierzchnię podwórzy, uporządkować, wyrównać i utwardzić ciągi komunikacyjne, a także przygotować piasek i sól do posypywania oblodzonych powierzchni.  Ważne jest też wyposażenie się w ocieplane buty robocze, dobrze przylegające do kostki z usztywnionymi i wzmocnionymi noskami, z podeszwą antypoślizgową i protektorowaną.


W okresie jesienno-zimowym dobrze jest również dokonać przeglądu i konserwacji używanych maszyn i urządzeń. Konserwację wszystkich maszyn powinno zacząć się od dokładnego oczyszczania sprzętu z gleby i innych zanieczyszczeń zalegających na ich konstrukcji i podzespołach roboczych. Sprzęt w okresie zimowym powinien być przechowywany na utwardzonej nawierzchni, najlepiej pod zadaszeniem.


Ważne jest dokonanie przeglądu instalacji elektrycznej. Trzeba zlikwidować wszystkie przewody i przedłużacze leżące na gruncie. Należy zadbać o odpowiednie oświetlenie, wymienić uszkodzone żarówki, dokonać przeglądu gniazd i wtyków przedłużaczy, a zepsute wymienić na sprawne. Trzeba również pamiętać o zabezpieczeniu studzienek i szamb pokrywami oraz barierami ochronnymi.


Pamiętajmy, że przestrzegając zasad bezpieczeństwa, dbamy nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale również swoich bliskich pracujących w gospodarstwie.     

 

Materiały źródłowe:                                                                                                                                                                                                            Opracowała:
broszury i materiały prewencyjne KRUS                                                                                                                                           

Danuta Rydz
Samodzielny Inspektor
PT KRUS w Legnicy

 

11-12-2019

Powrót

Urząd Gminy Warta Bolesławiecka
Warta Bolesławiecka 40c
59-720 Warta Bolesławiecka
tel. 75 738 95 92, 75 738 95 97
e-mail (sekretariat): urzad@wartabol.pl

Godziny otwarcia
poniedziałek od 7.30 do 15.30
wtorek od 7.30 do 16.00
środa od 7.30 do 15.30
czwartek od 7.30 do 15.30
piątek od 7.30 do 15.00Iwiny | Jurków | Lubków | Raciborowice Dolne | Raciborowice Górne | Szczytnica | Tomaszów Bolesławiecki | Warta Bolesławiecka | Wartowice | Wilczy las
Deklaracja dostępności

Copyright © 2009 Urząd Gminy Warta Bolesławiecja, Aplikacje internetowe ESC SA
array(3) { ["option"]=> string(2) "16" ["action"]=> string(9) "news_show" ["news_id"]=> string(4) "2122" }