Cztery medale młodych „orientparkowców” w Makroregionalnych Mistrzostw Młodzików w Biegu na Orientację

Cztery  medale młodych „orientparkowców”  w  Makroregionalnych Mistrzostw Młodzików w Biegu na Orientację

W miniony weekend w okolicy Oleśnicy. Odbyły się Makroregionalne Mistrzostwa Młodzików w Biegu na Orientację ( w skład naszego makroregionu wchodzą cztery województwa – wielkopolskie, lubuskie, opolskie i dolnośląskie). Bardzo dobrze zaprezentowała się 9 osobowa reprezentacja klubu UKS „Orientpark.pl” Iwiny.

Mistrzostwa rozpoczęły się biegiem sztafetowym w miejscowości Białe Błota. Do zawodów zgłoszono po 16 zespołów zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców. My mieliśmy jedną sztafetę żeńską i jedną męską chociaż w składzie tej drugiej była dziewczyna – Julka Halewicz( regulamin zezwala na udział dziewczyny w męskim zespole).  Sztafetę chłopców uzupełniali – Gracjan Dwojak (II zmiana) i Jędrzej Pachnik (III zmiana). U dziewcząt kolejno biegały Wiktoria Kulka, Sonia Szeliga i Maja Nikołajuk.  Sztafety tak jak w lekkoatletyce rządzą się swoimi prawami i trzeba mieć zespół o wyrównanym potencjale. Jednak w odróżnieniu od lekkoatletyki oprócz zdolności biegowych  równie ważne są umiejętności nawigacyjne i  do póki zawodnik nie przybiegnie na metę, nie można być pewnym wyniku.

Pierwsza zmiana, którą pokonywali najlepsi w ok. 20 minut  nie nastrajała nas optymistycznie, ponieważ obie sztafety plasowały się pod koniec pierwszej dziesiątki. Założeniem w męskiej sztafecie były jak najmniejsze straty. Julka Halewicz wywiązała się z zadania, choć  sześciominutowa  strata może się wydawać spora, to wiedzieliśmy, iż żaden z zespołów nie dysponuje  trzema mocnymi zawodnikami. Kalkulacje okazały się słuszne. Na drugą zmianę wybiegł Gracjan Dwojak i błyskawicznie zaczął odrabiać straty. Do mety dobiegł drugi i zmniejszył stratę do trzech minut, do prowadzącego zespołu MKS MOS Wrocław. Ostatnia zmiana to szaleńcza pogoń Jędrka Pachnika, który na przedostatnim punkcie kontrolnym dogonił młodego Wrocławianina i na końcówce nie dał mu żadnych szans. Zdobyliśmy pierwszy medal i to złoty !!!

Dziewczęta również radziły sobie coraz lepiej, co wystarczyło ostatecznie na siódme miejsce. Nadmienić jednak należy, iż dwie dziewczynki z naszego składu mają po 12 lat, więc są młodsze o dwa lata od limitu wiekowego dla kategorii młodzika.

Po południu tego samego dnia przenieśliśmy się do Dobroszyc, gdzie rozegrany został bieg sprinterski.  Podobnie jak w biegu sztafetowym liczyliśmy przede wszystkim na chłopców i… nie zawiedliśmy się.  Pierwsze miejsce zajął Jędrzej Pachnik, a na drugim stopniu podium stanął Gracjan Dwojak.  Antek Pachnik ( 9 lat) uplasował się w czwartej dziesiątce. U dziewcząt najlepiej wypadła Julia Halewicz, która zajęła wysokie 6 miejsce. Szansa na medal została zaprzepaszczona już na początku trasy, gdzie Julka popełniła spory błąd i nie była już w stanie mimo dobrego dalszego biegu zniwelować straty do podium. Sonia Szeliga 17, a Wiktoria Kulka 19, a Oliwia Roman oraz Maja Nikołajuk w czwartej dziesiątce.

W niedzielę w Sadkowie przeprowadzono bieg na dystansie klasycznym. Losowanie listy startowej ( start interwałowy) ułożyło się tak, iż na samym początku pobiegł jeden z głównych faworytów  Amadeusz Cupryś (HKS AZYMUT Mochy) , który miał bezbłędny i bardzo szybki bieg. Postawił bardzo wysoko poprzeczkę osiągając czas  20:54. Nasi znali już wynik Amadeusza i wiedzieli, że muszą pobiec również bezbłędnie. Kolejni przybiegający zawodnicy nawet nie zbliżali się do wyniku uzyskanego przez Amadeusza. Po starcie Jędrka i Gracka odmierzaliśmy nerwowo czas na mecie. Kiedy wydawało się, że również i oni nie dadzą rady, z między drzew dostrzegliśmy sylwetkę Jędrka. Wiedzieliśmy, że biegnie w czasie bardzo zbliżonym do rywala z Moch. Doping był ogłuszający, a Jędrek pędził do mety. Mimo własnych pomiarów czasu, nie byliśmy w stanie ocenić, który z zawodników był szybszy. Po sczytaniu elektronicznej karty startowej okazało się, że zabrakło Jędrkowi jednej sekundy do kolejnego złotego medalu !!! Trzecie miejsce w zajął Tymoteusz Bultrowicz z „Hadesu” Poznań, który już stracił blisko cztery minuty, a kolejny rywal ponad siedem. Gracjanowi Dwojakowi bieg nie wyszedł i zajął siódme miejsce, co jest wynikiem poniżej oczekiwań i możliwości Gracjana (czwarty zawodnik Mistrzostw Polski w kat. M13). Gdy skupialiśmy się na rywalizacji chłopców,  o medal walczyła Julia Halewicz i niestety brakło zaledwie 16 sekund do brązu i 20 do srebra. Ostatecznie uplasowała się na czwartym miejscu. Pozostałe dziewczęta uzyskały kolejno lokaty: Sonia Szeliga 13 miejsce, Wiktoria Kulka 22, Oliwia Roman 26 i Maja Nikołajuk 36.

Równolegle do Mistrzostw Makroregionalnych toczyła się rywalizacja o Mistrzostwo Dolnego Śląska.  Tu zdobyliśmy cztery medale. Jędrek Pachnik (M14), Antek Pachnik(M10) i Kornelia Kulka(K10) –złote, Julia Halewicz K12- srebrny.

W klasyfikacji medalowej Mistrzostw Młodzików uplasowaliśmy się na drugiej pozycji za HKS „Azymut”  Mochy (Wielkopolska), a przed MKS MOS Wrocław i „Hadesem” Poznań z dwoma medalami złotymi i dwoma srebrnymi. Gdyby liczyć chłopców oddzielnie to bezapelacyjnie miejsce pierwsze. Niewątpliwie najlepszym zawodnikiem był Jędrek Pachnik - dwa medale złote i jeden srebrny.