Majówka z biegiem na orientację

Pierwsze zawody sezonu  tzw. Centralnego Terminarza Zawodów - Polskiego Związku Orientacji Sportowej – „Tajemnice Dolnego Śląska”,  organizowane corocznie przez  UKS „Orientpark.pl” Iwiny,  w kwietniu zostały odwołane z oczywistych względów. W zamian odbyły się jedynie treningi w ramach indywidualnej aktywności fizycznej. Tydzień później odwołano kolejną imprezę  „Izery Cup” . Po decyzjach rządowych z drugiej połowy kwietnia, która umożliwiła  organizację zawodów, nastąpiło długo oczekiwane otwarcie sezonu startowego.  W kalendarzu na weekend majowy zaplanowane zostały zawody „BUKOWA CUP”, rozgrywane w Puszczy Bukowej (stąd nazwa zawodów) nieopodal Szczecina. Takiej porcji biegania na orientację nie mogli odpuścić  sobie zawodnicy  z klubu UKS „Orientpark.pl” Iwiny (sześć etapów w ciągu czterech dni).

Niewielka sześcioosobowa grupa zawodników reprezentowała  nasz klub na tych zawodach: Martyna i Maja Nikołajuk, Oliwia Hetnar, Julia Halewicz oraz  Jędrzej i Antek Pachnikowie.
Zawody w piątek rozpoczynał bieg sprinterski, który odbył się na jednym z osiedli w samym Szczecinie.  Już na tym etapie zanotowaliśmy  dobre wyniki. Jędrek  pewnie wygrał kategorię M16 , Martyna w K12, Antek w M12 drugie miejsca,  Maja (K14) i Oliwia(K12) miejsca piąte oraz Julka jedenaste.

W sobotę rano rozpoczęliśmy leśną część biegania. Rano w okolicy Kołowa rozegrano bieg średniodystansowy. Bracia Pachnikowie wygrali , swoje kategorie, a siostry Nikołajuk zgodnie uplasowały się drugich miejscach, Oliwia była czwarta, a Julka ponownie jedenasta.
Również w sobotę rozegrano bieg nocny. Start o godz. 21:00. Nie jest to nasza najmocniejsza strona, bo rzadko mamy okazję do potrenowania tego typu biegów, ale bliskość Mistrzostw Polski  właśnie w biegu nocnym  zdeterminowała, że zdecydowaliśmy się na start również w tych etapach.  Jędrek nieznacznie przegrał pierwsze miejsce i uplasował się na drugiej pozycji, Maja trzecia, Antek również trzeci, Oliwka czwarta, Martyna szósta.  Czyli jako zespół całkiem dobrze !

Niewiele czasu na regenerację bo już o 11:00 następnego  dnia  ponownie meldowaliśmy się w Puszczy Bukowej, by rywalizować w biegu średniodystansowym.  Swoje trzecie zwycięstwo etapowe odnotował Jędrek, Antek trzecie miejsce, Martyna czwarta, a tuż za nią Oliwia. Nieco słabiej tym razem Maja, która zajęła ósme miejsce.

Rytuał  z soboty powtórzył się w niedzielę tzn. Powrót po biegu porannym na kwaterę do Szczecina, prysznic, obiad i regenerowanie sił, tym bardziej że pogoda była fatalna i nie nastrajała do realizacji planów krajoznawczych. Wieczorem znowu puszcza i znowu bieg nocny. Teren podobnie jak poprzedniego wieczoru bardzo wymagający fizycznie i technicznie. Zmęczenie dawało już znać o sobie. Był to najsłabszy w naszym wykonaniu bieg. Nikt nie ustrzegł się błędów i to sporych. Błędy nawigacyjne w nocy są bardzo często okupione dużymi stratami  czasowymi,  ze względu na dość ograniczoną widoczność trudno o dobrą i szybką identyfikację terenu.  Jędrek był co prawda drugi, ale spory błąd spowodował, iż utracił przewagę po czterech etapach i spadł na miejsce drugie ze sporą stratą i właściwie utracił szansę na końcowy triumf w klasyfikacji generalnej. Maja do tego etapu na trzecim miejscu spadła po piątym etapie na ósme.  Wyjątkiem w ekipie była Oliwia, która uplasowała się na drugim miejscu. Martyna czwarta, a Antek trzeci.

Szósty, finałowy etap to ponownie bieg średniodystansowy rozegrany  w tej samej okolicy co poprzednie biegi (jednak każdy bieg w innej części Puszczy Bukowej).  Jędrek z podrażnioną ambicją sportową  zdeklasował swoich rywali i zdecydowanie wygrał zmniejszając stratę z biegu nocnego, ale ostatecznie w klasyfikacji generalnej dawało mu to „zaledwie” drugie miejsce. Oliwia natomiast po raz pierwszy w karierze wygrała bieg  i awansowała w klasyfikacji generalnej wskakując na podium.  Odbyło się to kosztem klubowej koleżanki Martyny, która ostatecznie zajęła w całych zawodach wysokie czwarte miejsce. Antek trzeci w etapie i trzeci w „generalce”.  Maja bardzo mocno zrehabilitowała się i wywalczyła drugie miejsce, awansując  ostatecznie na piąte !

Majówka jak widać z relacji bardzo intensywna.  Czas minął błyskawicznie. Uzyskane rezultaty bardzo zadawalające. Trzy miejsca na podium i dwa tuż za (czwarte i piąte). Wyniki nie były akurat najważniejsze.  Priorytetem był aspekt szkoleniowy i przygotowanie do najważniejszych imprez w sezonie. Już za tydzień w okolicy Szydłowca ( woj. mazowieckie) odbędą się Mistrzostwa Polski juniorów, seniorów i mastersów w biegu nocnym i średniodystansowym. Natomiast najmłodsi start główny mają na początku czerwca w okolicy Zielonej Góry – Puchar Najmłodszych.