ZESPÓŁ PODGRODZIANKI NA FESTIWALU BUKOWIŃSKIM W BONYHAD (WĘGRY)

ZESPÓŁ PODGRODZIANKI NA FESTIWALU BUKOWIŃSKIM W BONYHAD (WĘGRY)

Zespół folklorystyczny „Podgrodzianki” z Raciborowic po raz kolejny wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Bukowińskie Spotkania 2015”, który odbył się w dniach 31.07 – 03.08.2015 w węgierskim mieście Bonyhad. Była to już 26 edycja tego popularnego festiwalu, który corocznie odbywa się w pięciu krajach o tradycjach bukowińskich.

 

Zespół „Podgrodzianki” w 12 osobowym składzie (w tym reprezentujący Gminne Centrum Kultury instruktor GCK Mirosław Różycki) reprezentował gminę Warta Bolesławiecka wśród 21 zespołów z 5 krajów (Węgry, Polska, Mołdawia, Rumunia i Ukraina). Zespół „Podgrodzianki” godnie reprezentował barwy Polski, jak i gminy Warta Bolesławiecka, wśród licznej zagranicznej publiczności zgromadzonej w mieście Bonyhad i jego okolicach.


Zespół na zagraniczny występ udał się we czwartek 30 lipca. Wyjazd spod Kina Kujawy w Raciborowicach nastąpił około godziny 21.30. Po drodze do naszego zespołu dołączył drugi reprezentant Polski zespół „Pojana” z Piławy Dolnej (nieopodal Dzierżoniowa). Wspólna podróż zmniejszyła koszty wyjazdu i była elementem wspólnej integracji zespołów z Polski. Z polskimi zespołami do Węgier udał się dyrektor Festiwali Bukowińskich Pan Zbigniew Kowalski, który nadzoruje przebieg wszystkich festiwali. Podróż przebiegała w miłej atmosferze i dzięki kierowcom z firmy transportowej „Tomada SC” z Bolesławca bardzo bezpiecznie. Nazajutrz w godzinach przedpołudniowych zespoły z Polski były już na miejscu. Zespoły zakwaterowano w węgierskiej szkole z internatem, do dyspozycji były pokoje 5 i 6 osobowe z WC i kuchnią. Po zakwaterowaniu zespoły miały troszkę odpoczynku, zaś po obiedzie udały się do miejscowego Domu Kultury, gdzie w sali widowiskowej nastąpiło uroczyste przywitanie zespołów z innych krajów. Gospodarze imprezy gorąco witali przybyłych z zagranicy gości, przygotowali także program artystyczny przedstawiając lokalne zespoły folklorystyczne. Głos zabrał również dyrektor imprezy Zbigniew Kowalski dziękując zespołom za przybycie do Bonyhad. I tak minął pierwszy dzień pobytu. Sobota 1 sierpnia była głównym dniem festiwalu, zespoły rankiem odbywały jeszcze ostatnie próby wokalno-taneczne w miejscu zamieszkania, a od godziny 16.00 maszerowały w pięknym folklorystycznym korowodzie ulicami miasteczka Bonyhad, prezentując swoje pieśni i tańce licznie zgromadzonym na poboczach mieszkańcom Węgier. Korowód kończył się w centralnym punkcie miasteczka i tu zespoły miały swą pierwszą główną prezentację. Były fotki z mieszkańcami, wspólne pozdrowienia, całość w sympatycznej atmosferze. Po zakończeniu korowodu zespoły udały się do amfiteatru, gdzie nastąpiły główne występy wokalno-taneczne. Zespoły z Polski wystąpiły dość późno, jako 12 i 13 prezentacja. Najpierw na scenie zameldowała się „Pojana”, a następnie nasz zespół z Raciborowic. Oba występy zostały bardzo dobrze przyjęte przez publiczność. W zespole „Podgrodzianki” gościnnie po raz pierwszy na scenie wystąpił 7-letni syn naszej akordeonistki Wiktor Syjud, który zagrał na trąbce jeden utwór. Na koniec imprezy wszyscy przy występie węgierskiego zespołu tańczyli pod sceną do późnych godzin wieczornych.


Niedziela była dniem równie pracowitym dla zespołów. Organizator festiwalu tradycyjnie już wysyła wszystkie zespoły w teren do pobliskich miejscowości. Zespoły polskie wysłano do miejscowości odległej od Bonyhad około 40 km, gdzie w miejscowym domu kultury nastąpiły występy, wspólne śpiewy i biesiadowanie. Trudno było się rozstać z miejscowymi mieszkańcami, którzy zachwyceni naszym śpiewem dziękowali dość długo za przybycie ... I tak oto oficjalne występy naszych zespołów dobiegły końca na Węgrzech, ale tylko te oficjalne, gdyż w poniedziałek w ramach relaksu zespoły spędziły cały dzień na przepięknym węgierskim jeziorze Balaton. Przy wspaniałych widokach i pięknej pogodzie na pożegnanie z Balatonem nie mogło zabraknąć spontanicznego występu na plaży jeziora. Spacerujący po plaży często przystawali, aby posłuchać naszej muzyki ...


We wtorek około południa byliśmy już w domu, pozostały piękne wspomnienia ....


Za rok zespół „Podgrodzianki” będzie obchodził 30-lecie swojego istnienia i liczymy, że uda się powtórzyć festiwalowe emocje, tym razem w naszym kraju.

Skład zespołu „Podgrodzianki” na festiwalu w Bonyhad : Maria Wuzberg- kierownik zesołu, Ewa Syjud, Helena Kolano, Maria Mazurkiewicz, Maria i Tadeusz Tarczyńscy, Danuta Licnerska, Ewa Socha, Stefania Griniuk, Jadwiga Grzechnik, Krystyna Kłosowska oraz gościnnie Wiktor Syjud i Mirosław Różycki (przedstawiciel GCK Warta).
 

10-08-2015

Powrót

Galeria

Urząd Gminy Warta Bolesławiecka
Warta Bolesławiecka 40c
59-720 Warta Bolesławiecka
tel. 75 738 95 92, 75 738 95 97
e-mail (sekretariat): urzad@wartabol.pl

Godziny otwarcia
poniedziałek od 7.30 do 15.30
wtorek od 7.30 do 16.00
środa od 7.30 do 15.30
czwartek od 7.30 do 15.30
piątek od 7.30 do 15.00Iwiny | Jurków | Lubków | Raciborowice Dolne | Raciborowice Górne | Szczytnica | Tomaszów Bolesławiecki | Warta Bolesławiecka | Wartowice | Wilczy las

Copyright © 2009 Urząd Gminy Warta Bolesławiecja, Aplikacje internetowe ESC SA
array(4) { ["option"]=> string(2) "16" ["action"]=> string(9) "news_show" ["news_id"]=> string(4) "1498" ["menu_id"]=> string(1) "0" }